Kontenery socjalne bardzo często spotkać można na różnego rodzaju placach budowy, na otwartej przestrzeni, kiedy ciężko znaleźć inne miejsce, które mogłoby posłużyć jako zaplecze dla pracowników. Zdarza się również że są wykorzystywane jako pomieszczenia mieszkalne. Czym charakteryzuje się kontener socjalny i do czego służy?
Różne zastosowania kontenera socjalnego
Kontenery socjalne są zazwyczaj budowane ze stali. Tworzy ona ramy konstrukcji, a także ściany zewnętrzne, drzwi oraz złącza. Ściany od wewnątrz są wykonywane z płyt wiórowych powlekanych. Natomiast ściany zewnętrzne bywają wykonane z blachy profilowanej. Pozostałe materiały używane do konstrukcji kontenerów socjalnych, to izolacja cieplna, a także PCV. Jeżeli chodzi o wyposażenie, to ważne, aby owy kontener posiadał instalację elektryczną, ogrzewanie, okna PCV z roletą zewnętrzną, klimatyzację, a także okazjonalnie meble takie jak łóżka, stoły, krzesła, szafy.
Kontener socjalny na budowie
Budowa jest chyba najczęstszym powodem wykorzystania kontenera socjalnego. Każda budowa potrzebuje swojego zaplecza socjalnego, w którym będzie można stworzyć odpowiednie warunki sanitarne dla pracowników. Wznoszenie specjalnych budynków murowanych tylko na czas przeprowadzanych prac budowlanych jest zupełnie nieopłacalne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wynajem kontenerów socjalnych, które mogą być szybko i sprawnie przewiezione w dowolną lokalizację. Takie kontenery wykonane są z trwałych i ciepłych materiałów, co jest istotne w kontekście jego zastosowania. Mogą być wyposażone w aneks kuchenny, łazienkę z prysznicem, czy miejsce przeznaczone na szatnie. To doskonałe miejsce, w którym pracownicy budowlani mogą spędzać przerwy i dbać o higienę osobistą w komfortowych warunkach.
Kontener socjalny jako mieszkanie
Osobną kategorią kontenerów socjalnych są budynki socjalne do zamieszkania. Są to kontenery zamieszkiwane zazwyczaj przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Kontenery mieszkalne przeznaczone do zamieszkania często finansowane są z budżetów publicznych przez samorządy i stanową realną pomoc dla osób potrzebujących. Kontenery takie stanowią także przejściowe lokum dla osób z obszarów dotkniętych klęską żywiołową, które w jej wyniku straciły dach nad głową. Powierzchnie i układy mieszkań socjalnych są dostosowywane do potrzeb potrzebujących. Kontenery mieszkalne muszą spełniać pewne wymagane parametry techniczne.
Kontener – stróżówka
Kontenery stróżówki lub inaczej zwane portiernie to pomieszczenia dla osób zajmujących się ochroną danego miejsca. Zazwyczaj stawiane są na parkingach, przy magazynach, halach produkcyjnych, czy na osiedlach. Mogą służyć też jako kasa biletowa. Charakterystyczną cechą stróżówek są ich niewielkie wymiary. Jednak zaawansowana wytrzymałość i funkcjonalność pozwala na całoroczne użytkowanie. Stróżówki są często wyposażone w łóżko, płyty kuchenne czy odbiornik TV. Ważna jest też instalacja elektryczna — dostęp do prądu konieczny jest zarówno do działania sprzętu, jak i dla zapewnienia łączności.